Netmind usługi rachunkowe, księgowość Warszawa

Umowna wartość pieniądza

Umowna wartość pieniądza

lip 30, 2020

Pieniądz wymyślony tysiąc lat temu prze Fenicjan miał zimnic świat na zawsze. Zastąpił skomplikowana i mało praktyczną wymianę towarową na wymianę towarów o na pieniądz. Początkowo wartość monety związana była z wartością kruszcu, z którego była wyprodukowana. Czyli początkowo pieniądze posiadały wartość realną.
Potem na przestrzeni dziejów ktoś wymyślił pieniądz papierowy. Jak wiemy tutaj wartość jest czysto umowna. Nie ma żadnego pokrycia w czymkolwiek. Po prostu drukuje się na papierku wartość i umownie towary o takiej wartości kupujemy za papierek warty kilka groszy.

Pieniądze w sieci.

Do niedawna jeszcze dolar miał pokrycie swojej wartości w złocie. Teraz już nie ma. Kolejnym etapem w rozwoju pieniądza było przeniesienie go do sieci. Do wirtualnego świata. Coraz mniej transakcji odbywa się na zasadzie gotówkowej. Pieniądz staje się bezpieczniejszy. Coraz więcej gotówki wchodzi do świata wirtualnego. Jednak do dokonania transakcji potrzebny jest pośrednik – bank a nad samymi walutami kontrole mają państwa i rządy. To powoduje, że na rynku pojawią się kryptowaluta. Całkowicie stuprocentowo umowna jednostka płatnicza podlegająca co do zasady tylko prawom rynku. Wszystkie obecne kryptowaluty – https://cryptotoq.pl/ –  działają na podobnej zasadzie. Wadą ich w stosunku do waluty rzeczywistej jest sposób kodowania transakcji. Ze względu na konieczność zastosowania dużej mocy obliczeniowej. Dlatego zdarza się, że niektóre transakcje potwierdzają się wolniej…